O επίσημος δικτυακός τόπος του Υπουργείου Παιδείας για τη διάθεση και διανομή σε εκπαιδευτικούς και σε μαθητές της ψηφιακής μορφής των σχολικών βιβλίων (e-books).

Εδώ θα βρείτε όλα τα σχολικά βιβλία για το Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο σε ποικίλες ψηφιακές μορφές, κατάλληλες για διαφορετικές χρήσεις:

• όλες τις τρέχουσες εκδόσεις των σχολικών βιβλίων σε εκτυπώσιμη μορφή pdf (πάνω από 500 διδακτικά πακέτα που περιέχουν βιβλίο μαθητή, τετράδια εργασιών, βιβλίο εκπαιδευτικού κ.ά.).
  • 160 σχολικά βιβλία μαθητή σε ανοιχτή ψηφιακή μορφή (html), για περαιτέρω αξιοποίηση του περιεχομένου τους
  • 116 Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία (interactive textbooks), για εύκολη πλοήγηση σε συσχετισμένους ψηφιακούς εκπαιδευτικούς πόρους, απ’ ευθείας μέσα από τις σελίδες τους
  • βιβλία με γραμματοσειρές 18 έως 38 σημείων για αμβλύωπες μαθητές (800 τεύχη)
  • βιβλία σε μορφή iBooks (26 βιβλία)

Επιλέξτε τη «μαργαρίτα» της τάξης σας για να βρείτε όλο το διαθέσιμο ψηφιακό υλικό για την τάξη σας, διαλέξτε ένα μάθημα και πλοηγηθείτε στα φύλλα της «μαργαρίτας» του μαθήματος για να βρείτε ό,τι ψηφιακό υλικό σχετίζεται με το μάθημα

και κυρίως …

ανοίξτε το διαδραστικό σχολικό βιβλίο (εμπλουτισμένη html μορφή) και αναζητήστε στις σελίδες του «ενεργά» εικονίδια για να δείτε προσομοιώσεις, πειράματα, εκπαιδευτικά παιχνίδια, 3D χάρτες, ασκήσεις και άλλα.