Το σχολείο μας ανήκει σε κτιριακό συγκρότημα με το 6ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Καλαμάτας και το 4ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας.

Στο 4ο Γυμνάσιο Καλαμάτας λειτουργούν 13 αίθουσες, μία ανά τμήμα γενικής παιδείας – οι 4 από τις οποίες είναι εξοπλισμένες με διαδραστικούς πίνακες -, ένα εργαστήριο Πληροφορικής, ένα εργαστήριο Φυσικής – Χημείας, μία αίθουσα – εργαστήριο Τεχνολογίας και μία αίθουσα εκδηλώσεων – πολλαπλών χρήσεων.  Μία μεγάλη αίθουσα χρησιμοποιείται ως γραφείο καθηγητών, υπάρχει χωριστό γραφείο Διευθυντή και ειδικός χώρος για τη γραμματειακή υποστήριξη και το γραφείο της Υποδιεύθυνσης. Το σχολείο διαθέτει κεντρική θέρμανση (με πετρέλαιο) και επίσης λειτουργεί κυλικείο.

Ο αύλειος χώρος διαθέτει γήπεδο βόλεϊ και κατά την είσοδο στη σχολική μονάδα υπάρχει κήπος με δέντρα και χώρος στάθμευσης ποδηλάτων.