1. Κηδεμόνας του μαθητή/-τριας, εφόσον είναι ανήλικος/-η, είναι ο πατέρας και η μητέρα του.  Σε περίπτωση που αυτοί ελλείπουν ή κωλύονται από τον νόμο, κηδεμόνας του ανήλικου μαθητή/-τριας είναι αυτός που έχει την επιμέλεια του/της, σύμφωνα με τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα.
  2. Εάν, κατά την προηγούμενη παράγραφο, κηδεμόνας του μαθητή/-τριας δεν κατοικεί στην έδρα του σχολείου, αντιπροσωπεύεται από ενήλικο πρόσωπο το οποίο έχει εξουσιοδοτηθεί εγγράφως και το οποίο κατοικεί στην έδρα του σχολείου.
  3. Όπου στην παρούσα αναφέρεται κηδεμόνας, εννοείται και ο/η κατά την προηγούμενη παράγραφο ορισμένος/η αντιπρόσωπό τους.
  4. Κανένα στοιχείο της σχολικής κατάστασης του/της ανήλικου μαθητή/-τριας δεν γνωστοποιείται ή παρέχεται σε άλλο πρόσωπο εκτός από τον κηδεμόνα του/της ή σε πρόσωπο του έχει οριστεί από τον κηδεμόνα.