Με αφόρμηση την έξαρση του φαινομένου των γυναικοκτονιών και τα συχνά φαινόμενα βίας στο οικογενειακό περιβάλλον, σχεδιάστηκε δράση από τις εκπαιδευτικούς:

1. Κα Γκότση Αικατερίνη στο Β1,
  2. Κα Λουκέρη Ελευθερία στο Β5,
  3. Κα Κοντούλη Άννα στο Γ1 και
  4. Κα Λίντζιου Ιωάννα στο Β4

στα πλαίσια του εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας κατά της βίας των γυναικών (25η Νοεμβρίου).

Οι εκπαιδευτικοί ευαισθητοποίησαν τους μαθητές/τριες στο θέμα, είτε μέσω σχετικής παρουσίασης, είτε βιωματικά με τη δημιουργία σεναρίων για την έμφυλη βία, είτε μέσα από αποσπάσματα σχετικών ειδήσεων, είτε χρησιμοποιώντας την τεχνική της θεατροποίησης.

Παράλληλα οι εκπαιδευτικοί συνεργάστηκαν με το Κέντρο Συμβουλευτικής του Δήμου, το οποίο τους προμήθευσε υλικό, όπως αφίσες και σελιδοδείκτες, που αναρτήθηκαν σε αίθουσες διδασκαλίας και σε πίνακες ανακοινώσεων του σχολείου, με φράσεις-συνθήματα και στοιχεία επικοινωνίας με το φορέα. Επιπλέον παράχθηκε ppt αλλά και χειρόγραφο υλικό που προέκυψε από τη δράση στα τμήματα.

Με όλα αυτά δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να ακούσουν, να μάθουν και να διαμορφώσουν στάσεις και άμυνες για το θέμα της έμφυλης βίας.