Η εξ αποστάσεως διδασκαλία στις παρούσες, έκτακτες συνθήκες που βιώνει η χώρα μας – χωρίς να αποσκοπεί στο να υποκαταστήσει τη δια ζώσης εκπαίδευση – θα υλοποιηθεί από κάθε εκπαιδευτικό με σύγχρονη μέθοδο διδασκαλίας.  Σύγχρονη (τηλεκπαίδευση) είναι η απευθείας διδασκαλία και μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο από εκπαιδευτικό, μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας, σε μαθητές και μαθήτριες που παρακολουθούν ζωντανά μέσω υπολογιστή, κινητού ή tablet. Στην πλατφόρμα μπορεί κανείς να συνδεθεί και διαδικτυακά και τηλεφωνικά.

Για την σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, το Υπουργείο διαθέτει σε όλες τις σχολικές μονάδες της χώρας ειδικά διαμορφωμένη ψηφιακή πλατφόρμα (WebEx Meetings) για την πραγματοποίηση μαθημάτων, μέσω τηλεδιάσκεψης, από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς προς τους μαθητές.

Το WebEx είναι ένα διαδικτυακό μέσο Τηλεδιάσκεψης (ΤΔ) που προσφέρει στους χρήστες δυνατότητες Web Conferencing με τη χρήση video/ήχου υψηλής ποιότητας.  Μέσω του WebEx οι χρήστες έχουν τη δυνατότητα μίας πλήρως λειτουργικής συνεργασίας από απόσταση. Υποστηρίζει δυνατότητα διαμοιρασμού αρχείων με συνεργάτες, χωρίς να απαιτούνται πολύπλοκες ρυθμίσεις και παραμετροποίηση του εργαλείου.

Τα βασικά χαρακτηριστικά της υπηρεσίας Cisco WebEx Meetings είναι τα παρακάτω:

1. Εύκολη διοργάνωση και διεξαγωγή ηλεκτρονικών μαθημάτων.
  2. Ευκολία στον διαμοιρασμό εκπαιδευτικού πολυμεσικού υλικού.
  3. Επικοινωνία με φωνή ή/και εικόνα.
  4. Προβολή παρουσιάσεων (slides) κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης και άλλου υλικού.
  5. Διαμοιρασμός επιφάνειας εργασίας (desktop sharing).
  6. Δυνατότητα dial-in συνδέσεων και συμμετοχή μέσω τηλεφωνικής κλήσης.
  7. Δυνατότητα συμμετοχής από σταθερό, φορητό υπολογιστή και smartphones
  8. Ασφαλής και πιστοποιημένη πρόσβαση μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.