Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως για μια ακόμα χρονιά, η σχολική μας μονάδα θα υποστηρίζεται από Ψυχολόγο και Κοινωνικό Λειτουργό, στα πλαίσια της πράξης: “Ενίσχυση και ενδυνάμωση της κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης και ανθεκτικότητας των μαθητών μέσω του θεσμού ψυχολόγου και του κοινωνικού λειτουργού, σχολικά έτη 2023-2026” και κωδικό ΟΠΣ 6001779 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Ανθρώπινο Δυναμικό και Κοινωνική Συνοχή», ΕΣΠΑ 2021-2027.

Ειδικότερα η Ψυχολόγος και Κοινωνική Λειτουργός θα παρέχουν ψυχοκοινωνική υποστήριξη, ενημέρωση και συμβουλευτική καθοδήγηση για ενδυνάμωση της σχολικής κοινότητας προκειμένου μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς και κηδεμόνες να αποκτήσουν εκείνες τις δεξιότητες που απαιτούνται για την αποτελεσματική διαχείριση κρίσιμων και απρόβλεπτων καταστάσεων, δημιουργώντας ένα ασφαλές σχολικό περιβάλλον με απώτερο στόχο τη διαφύλαξη της δημόσιας υγείας, την προστασία της σχολικής κοινότητας και κατ’ επέκταση της κοινωνίας.

Για τους παραπάνω λόγους σας καλούμε σε συνεργασία και αλληλεπίδραση καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς, ώστε να διανοίξουμε διαύλους επικοινωνίας, για την απόκτηση πολύτιμης γνώσης, εμπειρίας και για ανταλλαγή απόψεων, ώστε να υιοθετούνται οι καλύτερες δυνατές πρακτικές, που θα προάγουν την ποιότητα των υπηρεσιών στο χώρο της εκπαίδευσης.

Συγκεκριμένα η Ψυχολόγος κα. Αναστασοπούλου Παναγιώτα και η Κοινωνική Λειτουργός κ. Μαγγούση Γεωργία, θα βρίσκονται στο χώρο του σχολείου κάθε Τρίτη και ώρες 08:15 με 12:30 και δύνανται να πραγματοποιούν ατομικές συναντήσεις με όποιον γονέα/κηδεμόνα το επιθυμεί κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης. Σε όλες τις συναντήσεις θα τηρούνται οι κανόνες που διασφαλίζουν το απόρρητο, όπως αυτό απαιτείται από τον κώδικα δεοντολογίας του επαγγέλματος του Ψυχολόγου και Κοινωνικού Λειτουργού.

Τηλέφωνο επικοινωνίας είναι αυτό της σχολικής μονάδας (27210 22830).

Η Διευθύντρια Η Ψυχολόγος Η Κοινωνική Λειτουργός
Χρυσανθακοπούλου Χρυσή  Αναστασοπούλου Παναγιώτα Μαγγούση Γεωργία