Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 οι μαθητές/τριες του ομίλου/προγράμματος του σχολείου μας : «Οι Νέοι γνωρίζουν τον τόπο τους», με υπεύθυνη καθηγήτρια τη φιλόλογο κ. Μπιτζίδου Σαββούλα, επισκέφτηκαν, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος, το Μουσείο  Ελληνικών Παραδοσιακών Φορεσιών «Βικτωρία Γ. Καρέλια».

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια ξεχωριστή μουσειολογική οργάνωση με παραδοσιακές ενδυμασίες, πόρπες και κοσμήματα από όλη την Ελλάδα και τον ευρύτερο ελληνισμό μέσα από μια επιλογή από υψηλής ποιότητας (και άριστα συντηρημένα) δείγματα του ελληνικού πολιτισμού, όπως άνθισε σε όλες τις κοιτίδες του και όλες τις διαβαθμίσεις οικονομικής και κοινωνικής οργάνωσης: κτηνοτρόφοι, γεωργοί, νομάδες, έμποροι, αστοί. Είναι η είσοδος σε έναν ξεχασμένο σήμερα κόσμο. Αυτό που εντυπωσίασε ιδιαίτερα τους μαθητές ήταν ο τρόπος ξενάγησής τους με βιωματική, διαδραστική, παιγνιώδη μάθηση και σύγχρονα τεχνολογικά μέσα, τα οποία κρατούν αμείωτο το ενδιαφέρον του επισκέπτη. Η ψηφιακή σήμανση των προθηκών ευνοεί τη διαδραστική επαφή των επισκεπτών με τα εκθέματα και αναπτύσσει την ερευνητική διάθεση των παιδιών. Στο τέλος του προγράμματος τα παιδιά οργάνωσαν και παρουσίασαν σε ομάδες τη δική τους μουσειολογική έκθεση κατανοώντας την αξία της παράδοσης, της αισθητικής και της τέχνης ενός λαού  στο πέρασμα των χρόνων.